Fråga 12

I vilken sport var kvinnan under många år otroligt framgångsrik?

1. VARPA
X. INNEBANDY 
2. HANDBOLL

Dagens segrare:
Znogge

Aktuell tabell:
1. Znogge 30 p.
2. Lisbeth Ahlskog, Susan Johansson, Wiolettan, 23 p.

5. Minton, 22 p. (en seger)
6. Signhild Hortberg, Ditte Akker, Anki Arvidson, 22 p.
9. Gunilla Wahlberg, Eva Rohlén, 21 p.

11. Lena Wik, 19 p. (två segrar)
12. Maj Johansson, 19 p.
13. Gunnel Moberg, 19 p.
14. Eva-Lotta, 18 p.
15. Christinafotograferar,16 p. (två segrar)
16. Inger Börmark, 16 p.
17. Åse Holmander-Mehlin, 13 p.
18. Kerstin Nilsson, 12 p.
19. Eva Johansson, 8 p.
20. Anne Klasson, 7 p.

21. Tobbe Nilsson, Cecilia Ottosson, 6 p.
23. Marie Kristoffersson, Börje Carlsson, Laila Larsson,  4 p.
26. Anne Bondin, Marianne Johansson-Sturk, Lollo, Monica Jelander, Greger Byskata, Ingalisa Koelega, Pelle Börmark, Sven-Arne Peterson, 2 p.
34. Gun Toresson, Thomas Peterson, 1 p.
36. Övriga 😉

Flest trepoängare, först:
Znogge, 6 st. Lena Wik och Christinafotograferar, 2 st. Anne Klasson, Minton, 1 st.
Högst placerad manlig deltagare:
Tobbe Nilsson, 6 p. Börje Carlsson, 4 p. Greger Byskata, Pelle Börmark, 2 p. Sven-Arne Petersson, Thomas Petersson, 1 p.
Deltagit alla gånger:
Znogge, Ditte Akker, Minton, Lisbeth Ahlskog, Susan Johansson, Eva-Lotta, Anki Arvidson, Signhild Hortberg
och Wiolettan.
”Domarefakta”: 20-15-13-11-11-11-11-10-10-10-9-9-
Överraskat mig med att deltaga under de 30 dagarna:
Anne Klasson, Lollo, Laila Larsson, Christinafotograferar,
Monica Jelander, Ingalisa Koelega, Gun Toresson.

Poängfördelning:
3 poäng till den person som är först med rätt svar.
2 poäng till alla som svarat rätt.
1 poäng till deltagare med fel svar.
0 poäng till övriga. 😉

Regler:
En gissning per fråga.
30 frågor. En varje dag i november.
Dagens fråga avslutas klockan 23:59. (För den som vill ha poäng.)
Smart att trycka på Följ bloggen.
Svara endast med 1,X,2 eller ”namnet”. Inga extra ord som kan hjälpa eller stjälpa andra deltagare.

Vinstbordet:
8 st Skrap-kryss står på spel. 😀
Vinnaren, tvåan och trean i sluttabellen får var sin lott.
En lottad från plats fyra-tio i sluttabellen.
En lott till den som först samlat på sig flest trepoängare.
Högst placerad manlig deltagare. (Årets morot)
En lott till någon som deltagit vid alla 30 frågorna innan stängningsdags.
En lott till någon som överraskat mig med att deltaga.

Det kommer även att förekomma ”vanliga” blogginlägg under månaden. Scrolla därför alltid ner en bit så du inte har missat dagens fråga.

 

Fråga 11

Jag söker namnet på raukområdet.

1. LANGHAMMARS
X. HOLMHÄLLAR
2. FOLHAMMAR

Dagens segrare:
Znogge

Aktuell tabell:
1. Znogge 27p.
2. Lisbeth Ahlskog, Susan Johansson, Wiolettan, 22p.

5. Minton, 21p. (en seger)
6. Signhild Hortberg, Ditte Akker, Anki Arvidson, 21p.
9. Gunilla Wahlberg, Eva Rohlén, 20p.

11. Gunnel Moberg, 19p.
12. Lena Wik, 18p. (två segrar)
13. Maj Johansson, 18p.
14. Eva-Lotta, 17p.
15. Christinafotograferar,15p. (två segrar)
16. Inger Börmark, 15p.
17. Åse Holmander-Mehlin, Kerstin Nilsson, 12p.
19. Eva Johansson, 8p.
20. Anne Klasson, 7p.

21. Tobbe Nilsson, Cecilia Ottosson, 6p.
23. Marie Kristoffersson, Börje Carlsson, Laila Larsson,  4p.
26. Anne Bondin, Marianne Johansson-Sturk, Lollo, Monica Jelander, Greger Byskata, Ingalisa Koelega, Pelle Börmark, Sven-Arne Peterson, 2p.
34. Gun Toresson, 1p.
35. Övriga 😉

Flest trepoängare, först:
Znogge, 5 st. Lena Wik och Christinafotograferar, 2 st. Anne Klasson, Minton, 1 st.
Högst placerad manlig deltagare:
Tobbe Nilsson, 6p. Börje Carlsson, 4p. Greger Byskata, Pelle Börmark, 2p. Sven-Arne Petersson, 1p.
Deltagit alla gånger:
Znogge, Ditte Akker, Minton, Lisbeth Ahlskog, Susan Johansson, Eva-Lotta, Anki Arvidson, Signhild Hortberg och Wiolettan.
”Domarefakta”: 20-15-13-11-11-11-11-10-10-10-9-
Överraskat mig med att deltaga under de 30 dagarna:
Anne Klasson, Lollo, Laila Larsson, Christinafotograferar,
Monica Jelander, Ingalisa Koelega, Gun Toresson.

Poängfördelning:
3 poäng till den person som är först med rätt svar.
2 poäng till alla som svarat rätt.
1 poäng till deltagare med fel svar.
0 poäng till övriga. 😉

Regler:
En gissning per fråga.
30 frågor. En varje dag i november.
Dagens fråga avslutas klockan 23:59. (För den som vill ha poäng.)
Smart att trycka på Följ bloggen.
Svara endast med 1,X,2 eller ”namnet”. Inga extra ord som kan hjälpa eller stjälpa andra deltagare.

Vinstbordet:
8 st Skrap-kryss står på spel. 😀
Vinnaren, tvåan och trean i sluttabellen får var sin lott.
En lottad från plats fyra-tio i sluttabellen.
En lott till den som först samlat på sig flest trepoängare.
Högst placerad manlig deltagare. (Årets morot)
En lott till någon som deltagit vid alla 30 frågorna innan stängningsdags.
En lott till någon som överraskat mig med att deltaga.

Det kommer även att förekomma ”vanliga” blogginlägg under månaden. Scrolla därför alltid ner en bit så du inte har missat dagens fråga.

 

Fråga 5

I vilken medeltida kyrka tittar denna trädgren ut?

1. GOTHEM KYRKA
X. KRÄKLINGBO KYRKA
2.  BRO KYRKA

Dagens segrare:
Anne Klasson

Aktuell tabell:
1. Znogge 13 p.
2. Lena Wik, 10 p. (en seger)
3. Ditte Akker, Gunnel Moberg, Anki Arvidson, Minton, Lisbeth Ahlskog, Susan Johansson, Signhild Hortberg, Wiolettan, 10 p.

11. Eva-Lotta, 9 p.
12. Gunilla Wahlberg, Eva Rohlén, Maj Johansson, 8 p.
15. Inger Börmark, 7 p.
16. Anne Klasson, 5 p.
17. Åse Holmander-Mehlin, Tobbe Nilsson, Kerstin Nilsson, Cecilia Ottosson, Christinafotograferar,  6 p.
22. Eva Johansson, 4p.
23. Marie Kristoffersson, Börje Carlsson, 3 p.
25. Anne Bondin, Marianne Johansson-Sturk, Lollo, Laila Larsson, Monica Jelander, Greger Byskata, 2 p.
31. Övriga 😉

Flest trepoängare, först:
Znogge, 3
Högst placerad manlig deltagare:
Tobbe Nilsson, 6 p.
Deltagit alla gånger – än så länge: 😉
Znogge, Gunnel Moberg, Ditte Akker, Minton, Lena Wik, Lisbeth Ahlskog, Susan Johansson, Eva-Lotta, Anki Arvidson, Signhild Hortberg och Wiolettan.
”Domarefakta”: 20-15-13-11-11
Överraskat mig med att deltaga under de 30 dagarna:
Anne Klasson, Lollo, Laila Larsson, Christinafotograferar, Monica Jelander