Bara vi tog oss tid och tittade efter – så fanns de där

Redan förra helgen gav vi oss ut med våra kameror, till Brucebo, för att leta upp årets första blåsippor. Det gick sådär… eller om sanningen ska fram… det gick inte alls. Två små frusna blommor var det enda vi hittade och de vägrade att fastna på bild trots alla mina försök att ”gräva fram” dem så att de skulle synas lite bättre.

Gårdagens utflykt till Högklint och dagens utflykt till Lummelunda gav ett bättre resultat.

Fast jag måste erkänna att vi höll på att missa att de fanns där igår. Det var tack vare mitt förslag att vi skulle lämna den utstakade leden, och ge oss ut i det okända, som vi upptäckte att det faktiskt fanns många blommor bara vi tog oss tid och tittade efter bland alla bruna löv och torrt gräs.

Det är minst sagt rogivande att titta in i blåsippornas små ”ansikten”. För en kort stund glömmer vi all vår oro för det som händer i världen och fyller på med lite hopp.

bild

Var och en är unik, på sitt sätt, precis som det är med oss människor.

Vi vet så lite vad som ligger framför. Allt vi kan göra är att göra det bästa av den stund som vi har just nu.

Kram från Solveig

9 tankar på “Bara vi tog oss tid och tittade efter – så fanns de där

  1. Dessa vackra blå skönheter – och även den rosa! Härliga bilder … tur ni tog stegen ut i ”det okända”!
    Har ännu inte sett några utslagna här, men ska gå och titta på ett ställe, där jag såg mycket blåsippsblad tidigare.
    Kram

    Gillad av 1 person

    • Visst är de små skönheter! Hoppas att de har hunnit komma upp hos dig också nu. Här är fortfarande ganska kallt i luften så det går inte fort framåt, men vi såg i helgen att de blommade för fullt på platser där det var soligt och i lä. Kram tillbaka!

      Gillad av 1 person

  2. Underbart! Det känns verkligen lite speciellt när de vackra blå står i backarna igen. Jag njuter av dina bilder. Såg själv några få blå igår och även en rosa. Våren är på gång.

    Kram

    Gillad av 1 person

    • Ja äntligen får vi väl lämna vintern bakom oss. Som motvikt till alla oro i världen får vi tacksamt ta emot att ordningen i naturen inte är rubbad utan att blommorna kommer som de ska. Kram tillbaka!

      Gilla

  3. Pingback: Första utomhusfikat och jakten på blåsippor | Bloggäventyr med Bosse Lidén

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s