78. Bunge kyrka

Inget landskap i Sverige har så många medeltida kyrkor som Gotland, 92 stycken och dessutom 3 ödekyrkor. Vår plan är att åka runt till dem alla och med kamerans och fantasins hjälp förflytta oss många hundra år tillbaka i tiden. Säkrast är att besöka kyrkorna den 15 maj till 15 september för då är de öppna dagtid.
Vilken fantastisk kulturskatt. Tack ”snälla” Valdemar Atterdag för att du inte gav dig på dem också, som du gjorde med alla, utom S:ta Maria, i Visby. 😉

Bunge kyrka tävlar med Lärbro om att vara norra Gotlands största. Min höjdrädsla håller mig ifrån att klättra upp med måttbandet.

Tornet är äldst. Det är byggt i början av 1200-talet och har tre våningar. Långhuset och koret, som är ett höggotiskt byggnadsverk, är från början av 1300-talet. I orostider kunde socknens befolkning ta skydd i tornets tre våningar. Då kom inte farorna i luften.

Bunge är den enda kyrkan tillsammans med Garde som har fyra stigluckor.
Det finns mycket gotik inne i kyrkan. Fantastiska målningar i rött och blått med motiv av riddare och städer i perspektiv.

Fattigbössan i kalksten är från 1200-talet och är signerad av stenmästaren Lafrans Botvidarson.

En medeltida dopfunt med enkel dekor.

Träskulpturen av Sankt Olof är en kopia. Originalet finns på Statens Historiska Museum (SHM).

Predikstolen är från 1700-talet.

Från början fanns det en svit av glasmålningar från trettonhundratalet. Nu återstår endast en av dem, som föreställer Kristus med korsgloria. Den finns högst upp i det större långhusfönstret.

Altartavlan med Nattvarden är daterad 1689.

Det finns många intressanta väggmålningar. En del av dem är från 1300-talet.

Tänkvärda ord:
”Det är de stilla stunderna som du skall leva på.
I kväll har intet, intet skett,
men något sker ändå:
en fågel och ett vårregn
har sjungit dig en sång;
tag med den,
den kan hjälpa dig en gång.”
Jarl Hemmer

12 tankar på “78. Bunge kyrka

  1. En fin kyrka med många vackra och välbevarade detaljer. Fattigbössan är en påminnelse om att allt inte var bättre förr. Kanske inte sämre heller…

    Kram

    Gilla

    • Fattigbössan var speciell. Där fanns fler intressanta saker utanför som jag redovisat och till och med haft med i novembertävlingen. 😉 Men vi orkade inte den dagen fortsätta till det välkända museet. Det får vi ta i år. Jag får inte glömma att plåta toaletterna. Där skedde ett otäckt mord… inte på riktigt. Bara i en Knutasbok. 🙂 Gissa vad jag gjort idag. Jobbat med förberedelser inför tionde och avskedsversionen av Korsordsmästerskapen. Det var så sorgligt väder utomhus så det passade bra. Imorgon ska jag räkna ihop hur tabellen kommer att se ut INNAN första uppgiften är utlagd. Först blir det kval, sedan en mellanrunda och till slut en grande final mellan 10-12 st. 😀
      Vinterkramar från ett mörkt Visby

      Gilla

  2. Fina tänkvärda ord på slutet.
    Vilken mullig kyrka med många fina detaljer. Tänk att fattigbössan har stått där så länge… tänk om den kunde prata, spännande 😊

    Gilla

  3. Glasmålningen från 1300-talet är mycket vacker. Jag tog i hastigheten fattigbössan för en spis. Det behövde kanske nån slags uppvärmning också nån gång. Kram

    Gilla

    • Det hade varit sorgligt om det började brinna i… nej, det var bara mynt på den tiden det begav sig. Synd det inte fanns kvar fler glasmålningar från sviten.
      Kram, Bosse
      Ps. Jag har börjat jobba med Korsordsmästerskapen idag. Stressar jag dig? Har du också börjat på ditt tema?

      Gilla

      • Fullt så flitig är jag inte, men jag måste erkänna att du sätter press på mig. Jag har inte bestämt tema än, men jag har en hel del att välja mellan. Kan ju bli vad som helst eftersom du har foton som passar till alla teman. Kram

        Gilla

  4. Vilka fina tänkvärda ord , precis så är det. Den ska jag jag skriva ner! Jag blev tårögd , den berör!
    Otroligt vackra väggmålningar. Vacker glasmålning. Och predikstolen så vacker. Gotland har många vackra kyrkor. Kul att få se, tack.
    Ha det fint KRAM Primrose ,-)

    Gilla

    • Jag gillar också den texten. Orden gör mig berörd. ❤
      Synd det inte fanns kvar fler glasmålningar från sviten. Vi har hunnit få väldigt många favoritkyrkor. Går snart inte att skilja dem åt utan att titta i bloggen. Men det händer att vi pratar om tidigare besök när vi åker förbi någon kyrka som vi redan "redovisat". En del sticker ut extra. De flesta syns på långt håll. Perfekt för att veta hur långt vi kommit på en utflykt.
      Kram, Bosse

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s