
I socknen Burs har det byggts upp en unik järnåldersby, efter en spännande händelse som hände i trakten, våren 1975.

En grupp högstadieelever från Högbyskolan i Hemse var tillsammans med lärarna Harriet Löwenhielm och Pär-Gunnar Werkelin på lägerskola i Burs. Nära Stavars hus fann de en silverskatt från 900-talet. Det mesta bestod av arabiska mynt. Vikingahövdingen ”Staver den store” skall enligt sägnen ha varit ägare till skatten.

Staten löste in Stavarskatten och betalade en generös hittelön till eleverna. För pengarna åkte de på en studieresa till det historisk-arkeologiska försökscentret i Lejre utanför Roskilde. Antagligen var det då drömmen om att bygga en järnåldersby på Gotland föddes.

Med lärarna Harriet och Pär-Gunnar i spetsen började en grupp entusiaster bygga en fast lägerskola, inte långt ifrån platsen där de hittat skatten.

Under vår och höst åker skolklasser hit. Under sommaren är lägerskolan öppen för besökare. Undra om det kommit grupper och klasser från ställen långt bort på fastlandet? Andra länder? Hoppas det. För det är säkert spännande och lärorikt att pröva på olika hantverk och vardagssysslor från järnåldern. Sedan sover de säkert gott i vikingahuset. En del drömmer antagligen om vikingar. De djärvaste tar kanske en hederlig gammal ficklampa med sig ut i mörkret och letar efter glimrande saker. Mobilljuset tror jag inte bringar någon tur.
Det minns jag att de hittade en skatt. Måste ha varit en spännande upplevelse. Vilken intressant plats att besöka. Här i närheten finns ju en vikingaby som bygger på ett liknande koncept. Dit åkte vi alltid förr med eleverna i årskurs 4.
Kram och god söndag!
GillaGilla
För mig hade det varit en gammal pojkdröm att hitta en skatt. Perfekt ställe att ta med sin skolklass efter studier om den ”aktuella” tiden.
Vad bra att ni har det i närheten. Kanske synd att ”ni” slutade åka dit.
Solig måndagskram tillbaka
GillaGilla
Vilken spännande plats för en lägerskola. Vi var i Hjelmsjövik, det var kul, men kanske inte lika spännande 😄
GillaGilla
Vilken kass ”Vår Vägkarta” jag har. Antagligen är den från vikingatiden. 😉 Hjelmsjövik står inte med. Jag minns att vi var på något litet ställe som inte var så lockande som fikastunden.
GillaGillad av 1 person
Örkelljunga
GillaGilla
På rätt sida i boken fanns det. Men inte i registret. Då har jag varit i krokarna några gånger.
GillaGilla
Vilken fin historia! Det gav säkert mersmak. Undrar hur många som var med och hittade skatten som blev arkeologer!?
GillaGilla
De elever som var med kommer säkerligen aldrig att glömma upptäckten. I min tankefantasibubbla var det minst en. Bättre start och morot lär vara svår att få.
GillaGilla