
Vi var kvar längs vägen mellan Lärbro och Hellvi och hade promenerat till västra sidan av gårdsanläggningen.


Den västra gravfältsdelen av Domarlunden domineras av ett drygt tre meter högt bronsåldersröse. Det hårda materialet består av kalk- och gråsten. Diametern är
ca 30 m.



Vid sidan om ”storhögen” finns det resta stenar samt stensättningar och mindre rösen. 1877 gjordes en undersökning där fynd påträffades från romersk järnålder.
Det var ett imponerande röse. Så fantastiskt hur mycket som finns så väl bevarat på Gotland. Sevärdheter vart man än blickar!
Kram och god måndag!
GillaGilla
Jag lyckades hålla mig ifrån att klättra upp i den. 😉
Tack ska du ha.
Måndagskram tillbaka
GillaGilla
Fantastiskt att tänka på att röset är från bronsåldern … Även de ”mindre” rösena är rejäla.
Kram
GillaGilla
Plötsligt kände jag mig riktigt ung. Är nästan från äldre nittonhundratalet. Kommer de att säga så om oss tro. Hm! Eller är jag tillverkad på yngre nittonhundratalet? Nåja. En speciell gubbe med en och annan defekt kan inte ha alla getterna hemma. Borde stå raukarna hemma. 🙂
Kram
GillaGilla
Yngre nittonhundratalet för oss båda tror jag … jag med nöd och näppe men ändå 🙂
GillaGillad av 1 person
Ett vackert röse som hållit i många år
Kramar från oss
GillaGilla
Det är annat än plastbygge och luftslott. 😉
Kramar tillbaka
GillaGilla