Sankt Nikolaus i Rönne, interiör

Under åren 1915-1918 gjordes större utbyggnader av kyrkan. Detta gjorde de med stor hänsyn, för att inte ändra själva stilen alltför mycket.

Träaltaret från 1918 är snidat av Christian Kofoed, som även designade predikstolen och bänkarna.
Jesus som stillar den farliga stormen är ett verk av Sven Havsteen Mikkelsen (1912-1999)

Kul att notera att det rör sig om en gotländsk dopfunt.

Det finns även föremål från kyrkan som finns att beskåda på Bornholms Museum.

Kyrkor vid kusten hör extra mycket ihop med votivskepp.

10 tankar på “Sankt Nikolaus i Rönne, interiör

  1. En fin kyrka tycker jag och själv fastnade jag så klart för votivskeppet. Men jag minns också att altartavlan på något vis kändes så rätt med tanke på ön och dess historia. Sedan är vackra fönsterpartier aldrig fel.

    Kram

    Gilla

  2. Ännu en vacker kyrka. Även jag har ju haft med kyrkor senaste dagarna. Synd den lilla var stängd.
    Det är något visst ändå, med gamla kyrkor.

    Gilla

    • Min ”knäppa” idé som jag delvis lånade från ett par från Lund fick igång mitt tänk. (Fast de kunde inte ha hunnit gå in i dem.) Besöken var oftast rofyllda och intressanta på flera vis. Kanske inte när vi i starten ”ovana” besökte fem på raken. Då blev det som ett obetalt jobb och förlorade både djupet och känslan av att njuta. Därefter var upplägget helt annorlunda och rofyllt. Därför inte oväntat att vi fortsatte med kategorin på denna mindre ö. Tyvärr finns det inte så många. Men rundkyrkorna är en delikatess på smörgåsbordet.

      Gillad av 1 person

Lämna en kommentar