Mästarnas Mästare; uppgift 8 av 15

10 st deltagare i Finalen (Kvalificerat sig via Kvalomgången och Mellanrundan)
Eva-Lotta, Ing-Britt J, Znogge, Gunnel, Anita L, Christina O, Cecilia O,
Lena W, Lisbeth, och Emil.
Mitt önskemål: Enbart svar från de tio aktuella deltagarna.
 
Uppgift: ANVÄNDER JÄGARE
Svar: 5 bokstäver
Tävlingstid: 19:00-21:00
Poäng för rätt svar: 10-8-7-5-4-3-2-1-1-1

Ditt mål: Ha kul. Försök hinna deltaga varje kväll. Var stolt över att du lyckats ta dig till FINAL!😊 Tänk på att över hundra personer varit med och tävlat genom de tio åren.

Regler: Bokstäverna ska vara precis som mitt facit. Vid dramatik i sluttabellen avgör den som i Finalen fått högst uppgiftspoäng. I nästa läge högst i Mellanrundan. I tredje läget högst poäng i Kvalomgången. Räcker inte det blir det andra läget i Finalen o.s.v.
Om WordPress skulle krångla eller strömmen försvinner lägger jag in när det funkar igen och tävlingstiden blir från ”då” och två timmar framåt.

Efteråt:
Mitt facit: VAPEN
Flest titlar först: Eva-Lotta, 3 (skuggad av Gunnel, Cecilia, Anita, Znogge. Ingen Vinnare bet mig i örat och berättade att hon efter detta har 4)

Mästarnas Mästare ska koras:

PlatsTABELL 8POÄNGDELTAGIT
1Anita L368
2Znogge188
3Christina O177
4Cecilia O158
5Lena W88
6Eva-Lotta08
6Lisbeth08
6Gunnel08
6Ing-Britt08
6Emil05
    
😊Ingen Vinnare63 

Tankar och information inför inläggning:
Kanske spräcks nollor ikväll. Säkert får jag in
”underavdelningar” till VAPEN. Gevär, ”slangordet”
bössa. Egentligen kan en jägare använda en massa
prylar. Laser skulle kunna vara möjligt. Men endast
ett ord (använder) till jägaren borde leda betraktaren
till sådant som allmänt rör jägare. ”Stresskott”
går iväg fort. Kan också vara rätt taktik. Innan björnen
hoppar på en ”skogsbuss”. 😉
Hoppas det dyker upp något häftigt förslag.
Ribban för att Ingen Vinnare ska få en titel lägger jag
på 15 %. Kanske 16 % 😉. Fel har jag ofta.

Priser:
Skrap-Kryss till palltrion i Finalen, en från plats 4-10 (deltog i alla finaluppgifterna), segraren i Mellanrundan och flest titlar först.

31 tankar på “Mästarnas Mästare; uppgift 8 av 15

  1. Roligt att läsa dina tankar innan inläggning 🙂 Själv var jag oerhört velig igår. Tänkte på den där apelsinen och det enkla svaret ”saft” och bestämde mig för att den här gången var det nog inte så enkelt. Men se det var det ju … fast jag ska å andra sidan erkänna att vapen var inte det första jag tänkte på utan gevär och sikte. Men nu ville jag hitta ett lite mer ovanligt ord. Var inne och läste på jägarförbundets hemsida så intensivt att nu är jag nästan redo att ta jägarexamen 😉 Hittade bland annat Znogges svar vette som jag tyckte var det bästa. Men länge tänkte jag svara ”hagel” men det hade ju inte hjälpt. Inte många poäng som skulle haglat in av det svaret.
    Nu blir väl ”Ingen vinnare” rent odräglig …
    Nya tag ikväll … och ikväll blir det nog något mer invecklat svar … kanske 😉

    Gilla

    • Kul att du gillade att läsa mina tankar. Jag gjorde nyss nya till dagens – när jag skrev in aktuell tabell på Word. Fortsätt du och slutför din examen. 😉
      Jag satte ut henne på balkongen för att få en stunds vila. 🙂 Jag skrev Robbans gamla smeknamn på hennes chanser ikväll. Antagligen har jag fel igen. Om tio timmar vet jag svaret. Troligtvis tidigare.

      Gilla

    • Ha ha! Jag var inne på samma hemsida och läste. Det fanns tå alternativ, kombi och vette och vilket jag valde var ju tydligt. Vapen avfärdade jag direkt. Fel blev det ändå men ju behärskar jag lite jakttermer och vet vilken utrustning en jägare behöver ha 😀

      Gilla

  2. Alltid lär jag mig något nytt här fast jag är en nolla! Lockfågel har jag hört talas om men aldrig att den heter vette.
    En fråga till ledaren: Tävlar i Korsordsmästerskapen?
    8 bokstäver

    Må väl! ❤

    Gilla

      • Satsar också mina slantar på Znogge. Som ju dessutom dragit iväg för fullt och nu är många poäng före mig. Snajdigt gjort!

        Gilla

      • Mitt facit (som jag hoppas ingen annan än ”fåraherden” läser) 😉
        FÅRSKOCK
        Och jag är det dummaste fåret 😦 Någon tävling skulle jag inte klara av att leda med min fårhjärna…
        Tack för svaren kanske vi alla är hopplöst vetgiriga amatörer? ❤

        Gillad av 1 person

      • Det svaret lät både gulligt och ulligt. Jag gillar dem. Men de är sällsynta på Gotland. 😉 Säger man får på öjn avslöjar man sitt tillkortakommande.
        Om drygt fyra timmar är det nya insatser.

        Ps.
        På Gotland heter det får inte får.
        Nej, får heter lamm och lamm heter lammungar … och de som inte förstår det här kallas FÅRSKALLAR. 🙂

        Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s