54. Fole kyrka

Inget landskap i Sverige har så många medeltida kyrkor som Gotland, 92 stycken och dessutom 3 ödekyrkor. Vår plan är att åka runt till dem alla och med kamerans och fantasins hjälp förflytta oss många hundra år tillbaka i tiden. Säkrast är att besöka kyrkorna den 15 maj till 15 september för då är de öppna dagtid.
Vilken fantastisk kulturskatt. Tack ”snälla” Valdemar Atterdag för att du inte gav dig på dem också, som du gjorde med alla, utom S:ta Maria, i Visby. 😉

Fole kyrka är byggd under tre olika perioder, invigd 1280.

Det finns en blandning av gotisk stil och övergångstidens stil med ömsom runda, ömsom lätt spetsiga valvbågar. Trist nog finns det bara spår av kalkmålningar i långhuset och koret, efter alla putslager genom åren. 😦

Triumfkrucifixet är från mitten av 1200-talet, men tyvärr okänsligt övermålat på 1800-talet.

Runt cuppan finns de tolv apostlarna. På foten syns fyra hörhuvuden och djur- och människofigurer i relief. Funten är tillverkad i början av 1200-talet.

Den omtalade ”Johan Målare” Bartsch utförde 1654 altarmålningen.

Predikstolen är från 1751 och målades samma år av Johan Hernell.

I koret står en korbänk från slutet av 1600-talet.

Tänkvärda ord:
”Tanklösa ord kan såra som svärd,
men den vises tal ger läkedom.”
Ordspråksboken

12 tankar på “54. Fole kyrka

  1. Ja väldigt väl bevarade målningar, glada färger! Så fin predikstol! Här tackar vi Valdemar att han höll sig lugn.

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s