Vang havn

Vi befinner oss nere vid hamnen i vackra Vang. Stenkonsten i förra inlägget ser du på andra ”sidan vattnet”.

Ursprungligen var detta ett fiskeläge. Det var även till inte för så jättelänge sedan en utskeppningshamn för granit, som bröts i Ringebakkerne. Tyvärr var det alltför stora svårigheter att lägga till här vid hårt väder.

Det finns tre bassänger i Vang hamn. De tar gärna emot gästande seglare. Svanar behöver inte betala något extra.

Vi var här i september. Under högsäsong gissar jag på att det är ganska trångt i denna lilla pittoreska by. De gör reklam för fantastiska matmöjligheter. Härifrån utgår natursköna vandringar åt olika håll. Om det regnat rejält i några dagar finns det något att se vid Danmarks högsta vattenfall som ligger ganska nära. Annars kan det vara nästan helt torrlagt vid Pissebaeken.

12 tankar på “Vang havn

  1. Vilken tur att inte svanarna behöver betala extra för vilken fin liten svanfamilj. Låter som en trevlig plats och populär. Fantastiska matmöjligheter gör en ju nyfiken. Det lät som ett spännande vattenfall.

    Kram från Kringelstan!

    Gilla

    • Ingen vågar att kräva hamnvattenavgift, med tanke på deras ökända temperament. 😉
      Det är tätt mellan mysiga platser längs kusterna. Samtidigt är det lätt att de som bara är en kort tid på ön missar/sparar in ett sådant här ställe. Kanske är det som på Gotland. Ägarna till matställena öppnar upp under en intensiv period.
      De få vattenfallen har vi tänkt att besöka när det regnat rejält under de senaste dagarna/veckan. Egentligen är sträckorna dit finast när vårblommorna lyser upp. Än så länge har vi aldrig befunnit oss på ön vid den tidpunkten på året.
      Kram från ett blåsigt och kallt Y

      Gilla

  2. Vilken fin liten hamn och jag kan tänka mig att den är uppskattad sommartid. En bekant bild i det här inlägget 😉 Vilken tur att det var gratis för svanarna.
    Fantastiska matmöjligheter och ett vattenfall låter mycket lockande! Vi letade efter ett vattenfall på Södra Hällarna men hittade det snopet nog inte. Tycckte vi gick rätt men uppenbarligen inte…

    Apropå vattenfall ska vi på vift i morgon och titta på i alla fall två stycken. Om det blir ett tredje återstår att se.

    kram och god fredag!

    Gillad av 1 person

    • Svårast är att hitta en parkering vid den tidpunkten på året. Ska även vara läckra solnedgångar där.
      Kul att du upptäckte det. 🙂 Jag tänkte att jag skriver inget om det denna gång. Svanen dök upp i november 2025.
      Pratade just med Solveig om ”vattenfallet”. Hon var vid det en gång när jag gick iväg mot ett annat håll.
      Vad spännande att läsa. Är det premiärresan säsongen 2026 tro.
      Kram tillbaka från en blåsig och kylig lördag.

      Gilla

    • Det går att hitta lite olika uppgifter om både det ena och det andra. Inte många meter över trettio och har det inte regnat så hittas kanske inget vattenfall alls. 😉

      Pärlorna längs kusterna avlöser varandra. Sedan tror jag det finns många som avstår att blinka av från ”stora” vägen för att de är på väg mot större mål, som exempelvis Hammershus.

      Gillad av 1 person

Lämna en kommentar