
Att komma till samma plats med bara ett par dagars mellanrum kan tyckas som en onödig repris. Men, om det första besöket är gjort en morgon då himlen är gråvit och det andra en solig eftermiddag är det som att besöka två helt olika platser.

Vi var på väg från Svaneke mot Gudhjem tidigt på tisdagsmorgonen. När vi nästan var framme i Bölshavn fick vi se en parkering på höger sida. Givetvis stannade vi till och gick ner mot havet.

Det var stilla och både hav och himmel hade olika nyanser av grått. Det finns de som säger att man kan ta bättre bilder då, än i solsken, och kanske är det så att man kan få fram en annan typ av stämning. Får jag välja så föredrar jag att fotografera när himlen är blå.


Med tanke på att vi tidigare fotograferat raukar på många olika ställen på Gotland och på Fårö, så har väl ett visst intresse för stenformationer infunnit sig. Jag brukar försöka att hitta olika figurer. Som den här gubben med hatt som spanar ut över havet.

Så härligt! Det tjocka molntäcket har fått sprickor och plötsligt finns det inslag av blått.

När jag såg att Bosse hade satt sig till ro för att njuta av utsikten över havet kunde jag fortsätta att traska omkring med kameran i högsta hugg.


Det var vilsamt för både kropp och själ. Tidig morgon, helt ensamma, nästan vindstilla, inga störande ljud – bara fågelsång, med utsikt över ett lugnt hav…

I nästa inlägg återvänder vi till samma plats i solsken. Det blev en helt annan upplevelse. Välkomna tillbaka!
Det blir ju helt olika bilder, fint på olika sätt tycker jag.
Man blir ju gladare av sol och blå himmel.
Glad måndag!
GillaGillad av 1 person
Visst är det så! Jag håller med dig om att man blir gladare av sol och blå himmel. Det känns som att det blir ett annat lyft i bilderna.
Glad torsdag!
GillaGillad av 1 person
Det är verkligen stor skillnad att besöka samma plats när det är olika väder. Jag tycker att det blir fint fast på olika sätt. Sedan är det alltid härligt med strålande sol och klarblå himmel.
Kram och glad måndag!
GillaGillad av 1 person
När det gäller att fotografera stenformationer så känns det som att det behövs en blå himmel som bakgrund. Det var inget fel på vare sig stillheten eller själva miljön, men jag är ändå glad att vi återvände och fick se samma plats en solig dag.
Kram tillbaka och glad torsdag!
GillaGilla
Vilken fin och vilsam morgon. Tycker det blev väldigt vackra bilder med det lite rosa eller svagt orange stråket innan hav möter himmel. Men jag föredrar, precis som du, blå himmel … men gärna med några spännande moln som kan spegla sig i vattnet. Ser fram mot turen i solsken.
Kram och en fin inledning på veckan!
GillaGillad av 1 person
Jag älskar när det blir alldeles vindstilla. Tycker att det blåser alldeles för ofta… En fördel den här gången var att himlen fick lite inslag av andra färger förutom allt grått. Men precis som du skriver så är ju en blå himmel med spännande moln en klar favorit om man ska ta fina bilder.
Kram tillbaka med önskan om en fin avslutning på veckan!
GillaGilla
Fantastiska stenformationer! Tänk vad naturen kan.
Ha det bra!
GillaGillad av 1 person
Vi har ju blivit lite bortskämda med alla raukar på Gotland så nu var det spännande att hitta en annan sorts stenformationer. Naturen är fantastisk!
Önskar dig en fin fortsättning på veckan!
GillaGillad av 1 person
Det är klart att en blå himmel är mysigare, men jag håller med om att natur kan bli vackrare i grått väder.
KRAM-Susie
GillaGillad av 1 person
Tror att det bästa för oss är att vi får lite av varje 🙂 Det är ju det som gör att man längtar. Den här sommaren har det varit lite för mycket av grå himmel. Jag gissar att det kommer att bli en härlig sensommar (när jag börjat jobba igen…)
Kram tillbaka från Solveig!
GillaGilla