
10 st deltagare i Finalen (Kvalificerat sig via Kvalomgången och Mellanrundan)
Eva-Lotta, Ing-Britt J, Znogge, Gunnel, Anita L, Christina O, Cecilia O, Lena W,
Lisbeth, och Emil. Mitt önskemål: Enbart kommentarer från de tio aktuella deltagarna.
Uppgift: VANN TALANG UTAN EGEN RÖST
Svar: 5 bokstäver
Tävlingstid: 19:00-21:00
Poäng för rätt svar: 10-8-7-5-4-3-2-1-1-1
Ditt mål: Ha kul. Försök hinna deltaga varje kväll. Var stolt över att du lyckats ta dig till FINAL!😊 Tänk på att över hundra personer varit med och tävlat genom de tio åren.
Regler: Bokstäverna ska vara precis som mitt facit. Vid dramatik i sluttabellen avgör den som i Finalen fått högst uppgiftspoäng. I nästa läge högst i Mellanrundan. I tredje läget högst poäng i Kvalomgången. Räcker inte det blir det andra läget i Finalen o.s.v.
Om WordPress skulle krångla eller strömmen försvinner lägger jag in när det funkar igen och tävlingstiden blir från ”då” och två timmar framåt.
Efteråt:
Mitt facit: TOTTE ❤
Flest titlar först: Eva-Lotta, 3 (leder efter kval och mellanrundan) Gunnel och Cecilia O skuggar på 3.
Mästarnas Mästare ska koras:
Plats | TABELL 1 | POÄNG | DELT. |
1 | Cecilia O | 10 | 1 |
2 | Anita L | 8 | 1 |
3 | Eva-Lotta | 0 | 1 |
4 | Lena W | 0 | 1 |
5 | Lisbeth | 0 | 1 |
6 | Znogge | 0 | 1 |
7 | Gunnel | 0 | 1 |
8 | Ing-Britt | 0 | 1 |
9 | Emil | 0 | 1 |
10 | Christina O | 0 | 0 |
Priser:
Skrap-Kryss till palltrion i Finalen, en från plats 4-10 (deltog i alla finaluppgifterna), segraren i Mellanrundan (Lena W) och flest titlar först.
Cilla
GillaGilla
1
GillaGilla
Cilla
GillaGilla
2
GillaGilla
Det sket sig, tänkte fel och stavade fel, precis när jag tryckte på skicka kommentar, kom jag på svaret. Tar nya tag i morgon.
GillaGilla
Du kom på det själv. Jag blev överraskad av bara två rätta svar.
GillaGilla
Cilla
GillaGilla
3
GillaGilla
Totte.
GillaGilla
4
GillaGilla
Cilla
GillaGilla
5
GillaGilla
Cilla
GillaGilla
6
GillaGilla
Totte
GillaGilla
7
GillaGilla
Cilla
GillaGilla
8
GillaGilla
Cilla
GillaGilla
9
GillaGilla
Där var det stängt för premiärkvällen. Tack för din medverkan.
Samma tid imorgon och resten av november.
GillaGilla
Jag var redo redan i går kväll och undrade varför inte frågan kom. Efter några minuter (skönt att det ändå inte var timmar) insåg jag att jag var en dag för tidigt ute. 😀
GillaGilla
Det är häftigt att du är taggad. Är det för att Peking slipper kval tro. Nu ser jag i min fantasi hur du till slut hade somnat lite dumt i din väntan.
Hoppas jag kan hålla reda på två starttider. Sätter min timer, men man vet aldrig. Plötsligt händer något annat spännande.
GillaGillad av 1 person
Hoppsan hejsan så det kan gå när man glömt tala om för telefonen att påminna en om det man gärna hade velat bli påmind om 🙃
GillaGilla
Så kan det bli ibland. Du verkar annars inte ha missat något. Var nu inte för hård mot telefonen. 🙂
GillaGilla
Vad jag måste ha lurat många. Dockan var ju Totte.
GillaGilla
Totte var för härlig. Vi såg och lyssnade på snuttar igår kväll. Länge sedan sist.
Ska bli spännande att se vad du ska lura iväg de andra nio på imorgon.
GillaGillad av 1 person
Haha. Ja, i morgon är jag på fotbollsträning när det är dags… så det blir lika stressigt då
GillaGilla
Ja, det gjorde du! Note to self, undersök saken noga och lita inte på någon 😉
GillaGillad av 2 personer
Var ju på kalas så det blev stressigt. Kom på vad dockan hette precis jag tryckte på skicka!
GillaGillad av 1 person
Heja heja! Jag hänger avslappnat i ena armen en bit upp på rebmevon och följer med spänning utvecklingen i denna tävlingen.
GillaGillad av 1 person