Gammal kärlek rostar aldrig

”Den lilla blå” fick inledningsvis ta oss på nya vägar denna onsdagsförmiddag. På slutet kom vi in på vägsträckor, som vi körde vid förra besöket.

Det gällde för mig att hålla tungan rätt i mun och hoppas det inte uppstod för många möten. Helst inga alls. 😉

Så var vi återigen i denna härliga oas, som vi upptäckte vid förra resan.
Vädret spelade oss många spratt under veckan. Även denna gång. Om det började ösregna fick vi nöja oss med endast ett besök i butiken. Annars så…

Vi fick några droppar på oss innan vi gick gick in i butiken. Kanske skulle kranen skruvas åt och vi slapp mer regn. Åtminstone den närmaste timmen.

Den här gången tog vi oss längre tid inne i butiken än förra gången, när vi då direkt fick reda på att det när som helst skulle komma en fylld turistbuss, som skulle göra det svårare att fotografera utomhus. Syftade inte på att bussen skulle rulla dumt i vägen på grusgångarna – bland alla fina blommor och konstverk. 😉
Vad mycket ögongodis här finns. ❤

Även denna gång hade vi äran att byta några meningar med den supertrevliga Anina Kofod. Kvinnan bakom allt fint, både inne och ute. Jag ser och läser på min mobil att hon varit med på ”Kulturrunden” i dansk TV.
Förra gången köpte Solveig en grön vas. Redan då blev vi förtjusta i den rostiga vattnande flickan. Nu står hon eller hennes syster i vårt vardagsrumsfönster och vattnar symboliskt.

10 tankar på “Gammal kärlek rostar aldrig

  1. Vilken trevlig butik med mycket fint. Kan tänka mig att ni stannade där ett tag. Fina souvenirer fick ni med er även denna gång. De rostiga flickorna är väldigt söta båda två.

    Kram från soliga Gotland!

    Gilla

    • Ett mysigt ”smörgåsbord”. Nästa gång får kanske den andra följa med oss hem.
      Fy på dig retsticka. Det är jag som vill skriva den avslutnings repliken. 😉
      Kram
      PS. Hoppas ni får en underbar vecka som ni länge tar fram mysiga minnen från, när hösten är som mörkast och regnigast på er egen hemmaö.

      Gilla

  2. Förstår att det blev ett återbesök, jag minns det förra inlägget med allt fint, bland annat flickan som jag har för mig var med även där. Så roligt att flickan fick följa med hem till er. Jag tror hon stortrivs där.

    Nu bär det strax av till Scaniarinken. Det är dags för ispremiär. Och på onsdag får vi värmebölja. Väldiga kontraster 🙂

    Kram från Kringelstan!

    Gilla

    • Det var givet från oss båda att vi ville göra ett återbesök. Hon hade vi spetsat in oss på förra hösten. Hon trivs och är superduktig på att inte spilla på vårt parkettgolv. 🙂

      Redan. Är det dags för hockey eller något annat?
      Rejäla kontraster. Kul för Znogge att det är kalasväder på den stora ön. Hoppas det fortsätter så under hela deras vistelse. Nästa år har vi börjat smida lite planer för ett återbesök. Det Solveig inte vet är att jag i så fall bara kommer att köpa enkelbiljetter. 😉
      Kram från Y där jag numera är ungkarl på vardagarna. Alltid lika ensamt och tomt i början.

      Gilla

      • Japp! igår presenterades laget och det var lite småtävlingar, straffskjutning, snabbskrinning och annat. Vi var tydligen 1900 på plats trots att det var sommar och sol. Den 20 augusti börjar säsongens träningsmatcher innan serien drar igång på allvar den 19 september. Då kommer jag att vara på plats.

        Kul som sagt för Znogge att de har vädret med sig på öjn. De verkar ha härliga dagar där. Aha, så ett återbesök börjar planeras in inför nästa år. Undrar om Solveig låter dig köpa biljetterna på egen hand 😉

        Kram från en just nu solig Kringelstad!

        Gillad av 1 person

      • Vad häftigt och nästan tvåtusen besökare. Win-Win koncept. 🙂 De som lirat i många säsonger borde ha lite svårt för träningsmatcher. Förstår att du kommer att vara på plats den fredagen. Mitt favoritlag från ungdomsåren var Leksand. Berodde kanske på att vi varit på semester några gånger i trakten. Under ”våra” gratisår på spår blev det ibland turer upp till Göteborg för att se Frölunda spela. Men fotbollen spelade alltid förstafiolen. Själv ser jag numera mest fram emot en ny säsong av Skidskytte.
        Kram tillbaka från ett halvsoligt Y.

        Gillad av 1 person

Lämna en kommentar