Bornholms bäst bevarade fiskeläge

Vi försökte på bästa sätt fördriva tiden tills vi skulle få våra lägenhetsnycklar. Samtidigt som vi ville ha uppsikt över ”Den lilla blå”. Därför hamnade vi mer av en slump i Årsdale redan första dagen. Sedan blev det att vi återkom dit vid några olika tillfällen, även vid vår senaste resa till Bornholm. Då som en liten nostalgitripp.

På flera ställen har jag läst att Årsdale ska vara Bornholms bäst bevarade fiskeläge. Allra första gången som Årsdale omtalas är redan på 1300-talet. Då handlade det verkligen om en klimatförändring till det bättre. För plötsligt dök det upp otroligt stora mängder av sillstim i Östersjön och därmed blev Bornholm eftertraktat. Ryktet spred sig säkert med vattenpost. 😉 Uppköpare från flera länder runt Östersjön seglade hit för att köpa sill.

Sedan fanns det en mörk sida av framgången med ”sillaffärslivet”. För i slutet av samma århundrade blev området runt Årsdale hemsökt av preussiska pirater. De objudna gästerna kom med hot om bränder, krig och begäran om lösensummor. Som tur var slogs de onda människorna tillbaka.

Det var en fin och lugn kväll. Men visst saknade vi en kvällssol.

Lugn och lugn. Kan det vara ett pi… Måste putsa brillorna och försöka hålla munnen stängd. Låta orden vila. Inte så lätt för en man i sina bästa år.

11 tankar på “Bornholms bäst bevarade fiskeläge

    • De gör det när man som minst anar dem. Var tidsepok har sina egna p.
      På bilderna ser det verkligen lugnt ut. Men det var många som satt och njöt av sommarvärmen på en restaurang med utomhusmöjligheter. Byn verkade vara riktigt aktiv när det gäller boule, som hade passat oss perfekt att ta upp igen. Sämre utsikt går att ha. Undra vilken byhamn som hade blivit din egen favorit. Vid de flesta har vi sett människor som gått ner och badat.
      En solig och riktigt varm torsdagsmorgon tillbaka. Vad svettig jag blev av utomhusfikat för en stund sedan. Var tvungen att lätta från stolen och gå in.

      Gillad av 1 person

  1. Skulle nog också kommit att tänka på ett piratskepp. En kontrast mot svanen med sina dunungar. Och visst var det ett fint fiskeläge trots avsaknad av sol. Men du hade ju din egen sol med dig.

    Kram från en vindstilla dag!

    Gilla

  2. Jovisst är det ett pi…Varför måste du hålla munnen stängd? Är det för att de inte ska hälla i dig rom som de stulit i en källare på ett slott eller tuggtobak som de redan tuggat några gånger? Jag vet minsann vad pi—– håller på med när de är ute och åker. Många såna här i Hjälmaren

    Gilla

Lämna en kommentar