
Våra blogginlägg om Bornholm kommer sällan i en kronologisk ordning. Det enda riktigt gemensamma är att de är från resa nummer ett för bornholmuppochner. Därför är vi tillbaka i underbara Listed, en liten bit norr om Svaneke.




I väntan på solnedgången promenerade vi omkring vid hamnen, kusten och studerade utomhuskonsten. Det är inte helt ovanligt att det finns konst i anslutning till hamnar av dess olika slag.
Jättevackra foton från Listed. Tack för dem!
Kram, Ingrid
GillaGilla
Tack för besöket.
Kram, Bosse
GillaGillad av 1 person
Så vackra bilder från kvällen i Listed.
Kram
GillaGilla
Det blev en av flera nya favoriter på ön.
Kram
GillaGillad av 1 person
Så fina bilder! Vädret ser inte för illa ut heller ☺️Glad måndag!
GillaGilla
Det var bästa kvällen. Den första. Nästa gång vill jag ha bo där en månad och ha sol under ”minst” trettioen dagar. 😉 Blir nog bara en dröm. Drömmar är bra. För de är gratis.
GillaGillad av 1 person
Väldigt stämningsfulla bilder.
GillaGilla
Tack ska du ha. Det var en för oss ny by som vi stiftade bekantskap med.
GillaGillad av 1 person
Jag tycker om när det liksom ligger konst utstrött lite här och där. Vi har vår Open Art i Örebro vartannat år. Konstverk som är utställda över hela centrum. Årets upplaga gick vi rundan i juni med avslut på favoritrestaurang
GillaGilla
Jag tycker också mestadels det är trevligt med offentlig konst. Därför uppskattade jag kategorin när vi bodde på Gotland. Smaken för varje enskilt verk är givetvis olika. Precis som när det gäller allt annat i livet.
Det lät som ett vettigt recept. En favoritrestaurang på nära håll är guld värd.
GillaGilla
Ja en del grejer är bara konst-igt…
GillaGilla
Det var en bra beskrivning.
GillaGilla