
Jag hoppas att jag inte lurar någon när jag skriver att det här är en Blue Morpho Butterfly, på latin Morpho Peleides. Har dragit denna slutsats efter att ha jämfört mina bilder med andra på nätet. Titta så fint den sitter med sina hopslagna vingar. Jag kunde ha tagit hur många bilder som helst på den, ja med hopslagna vingar vill säga…

Så häftig den ser ut när man tittar lite närmare. Stora ögon – för att skrämma bort eventuella rovdjur och en brun färg med mönster – ett slags kamouflage – om den vill sitta stilla och vila bland grenar, bark och vissna löv. Vid ett av våra besök i Bornholms Sommerfuglepark (numera Bornholm Butterfly Park) tog jag många kort på den. Hela tiden var jag på jakt efter någon som vilat klart och ville visa mig sina vackra utfällda vingar.


Rubriken syftar på att det fanns gott om flygande fjärilar som visade upp sig, men så snart de landade så skyndade de sig att slå ihop vingarna. Jag gick många varv och tittade försiktigt in bland löv och grenar… En av de andra besökarna förstod nog vad jag letade efter för plötsligt sökte han upp mig och pekade ner mot marken… och där satt den.

Jag knäppte och knäppte… och hoppades att någon av alla mina bilder skulle bli den perfekta. Nu har jag insett att den här sortens fjärilar kräver en proffsfotograf som vet hur man ska ställa in kameran för att inte den metalliska färgen ska ”slå igenom” och göra bilderna suddiga. Ovanstående bild blev inte så perfekt som jag önskade, men den framhäver i alla fall hur intensivt blå färgen lyser när man ser fjärilarna flyga omkring.
Läser nu att deras vingar har miljoner små ”speglar” som reflekterar omgivningens ljus, så den är inte blå i sig själv.
Dess kontrast mellan kamouflagefärgen och den intensiva skimrande färgen gör att den ser ut att försvinna när den flaxar med vingarna. Fiender som är på jakt blir därmed en aning förvirrade.

Ibland är det kul att leka med färger i redigeringsprogrammet…

Och det är betydligt mindre tålamodsprövande att fotografera blommor inomhus (där det inte blåser), som den här Kristi Korsblomman.
God fortsättning på 2026!
Vilken otroligt vacker fjäril. Jag tycker även den är vacker med ihopslagna vingar. Färgen får mig av någon anledning att associera till kakao. Och tänk att du till slut kunde fånga den blå färgen Men det var intressant att läsa om färgen, de små, små speglarna som reflekterar ljus. Och återigen blir jag fascinerad av naturens skapelser. En annan vacker skapelse är Kristi Korsblomman. Utsökt!
Önskar också er en fin fortsättning på 2026!
Kram
GillaGillad av 1 person
Håller helt med dig! Visst blir man fascinerad av naturens skapelser. Både fjärilen och blomman är något alldeles extra. När man kommer så här nära med en kamera är det dessutom lättare att se och beundra alla små detaljer.
Kram tillbaka!
GillaGilla
Så vackra fjärilar båda två! Den blå med sin intensiva färg har onekligen det lilla extra. Vilken tur att du till slut lyckades fånga den på bild!
Blommor inomhus där det inte blåser låter onekligen lite mer lätthanterligt tycker jag. Vacker den med!
Kram
GillaGillad av 1 person
De är allt lite tålamodsprövande de där fjärilarna. ibland tror jag att de känner på sig att jag bara väntar på att de ska slå ut sina vingar – och så sitter de där med dem hopslagna istället… Hm! Desto gladare blir jag när jag någon gång emellanåt lyckas få en bild med en fjäril med utslagna vingar!
Kram tillbaka!
GillaGilla
Helt otroligt så vackra fjärilar!
GillaGillad av 1 person
Ja de är allt något alldeles extra med sina färger och mönster. Jag hoppas att vi kommer dit fler gånger och att det är andra sorters fjärilar som finns då.
Önskar dig en fin vecka!
GillaGillad av 1 person
Många fjärilar är vackra, och många har ögon för att skrämma bort fienden. Roligt att du lyckades fånga dem på bild.
Nu blev jag påmind om fjärilar som jag såg i maj när vi var till barnbarnen i Almere. Vi åkte till ett ställe som hette Pantropica, och där hade de en avdelning med tropiskt klimat och mängder av fascinerande fjärilar. Jag lyckades fånga både Ugglefjärilen med sina ögon och en vackert blå … precis som du 🙂
God fortsättning ❤
GillaGillad av 1 person
Pantropica låter som ett ställe i min smak. En Ugglefjäril har jag aldrig sett i verkligheten (fick googla bilder såklart…) Bra skrämselteknik att ha ögon på vingarna. Naturens ”påhitt” är verkligen smarta.
Önskar dig en god fortsättning på året!
GillaGillad av 1 person
Vilka vackra fjärilar! En sån där Kristi korsblomma hade jag för några år sedan. Så vacker!
Ha en god fortsättning!
Kram, Ingrid
GillaGillad av 1 person
Kristi Korsblomman är som ett litet konstverk i sig. Jag har också haft en en gång i tiden. Vill minnas att det var svårt att få den att blomma om.
Önskar dig detsamma!
Kram tillbaka!
GillaGillad av 2 personer